CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian
Ultrainnova - Stahlkonstruktionen - Design, Konstruktion - SandwichplatteModulare Hütten

BEHÄLTER

PAVILLONS

BULK-CONTAINER

MARKA

SHOP

REALISIERUNGEN

HINWEIS

NEWS

KONTAKT

LOGIN

CzechEnglishGermanHungarianLatvianPolishSlovakUkrainian

Unterschiede zwischen einem Containerhaus und einem modularen Haus

domek modułowy czy kontenerowy

Unterschiede zwischen einem Containerhaus und einem modularen Haus

Umgangssprachlich, wenn es um Modulbauweise geht, Begriffe Container oraz moduł używa się często zamiennie. I faktycznie w pewien sposób są one zamiennikami, jednak choć oba typy obiektów są formą budynków prefabrykowanych, istnieją między nimi wyraźne różnice pod względem konstrukcji, kosztów i możliwości projektowych.

 

Domki kontenerowe i domki modułowe – czy coś je łączy?

Aby lepiej zrozumieć różnice dzielące Behälter i moduły, na początek warto poznać podobieństwa między nimi. Najważniejszą cechą, która łączy budownictwo Container oraz modułowe jest funkcjonalność ich konstrukcji czyli możliwość budowania “jak z klocków”. Oba rozwiązania składają się ze zunifikowanych “klocków”, czyli modułów o określonych, zunifikowanych wymiarach, co pozwala na łatwe tworzenie obiektów o zróżnicowanych metrażach.

Ponadto zarówno domy kontenerowe, jak i domy modułowe są wysoce energooszczędne. Kontenery wykonane są ze stali, która jest materiałem bardzo wytrzymałym, a przy tym izolującym. Domy modułowe są również zaprojektowane tak, aby zużywały, jak najmniejszą ilość energii i są wyposażone w takie rozwiązania, jak okna z podwójnymi szybami czy solidna izolacja, która ma za zadanie utrzymać ciepło w domu zimą, a chłód latem.

Standardhaus v1 ultramodula

Modulares Haus Standard v1 | Ultramodula

 

Czym różni się kontener od modułu?

Mimo wielu cech łączących Häuser kontenerowe i modułowe nie są one systemami równoważnymi. Jest między nimi kilka kluczowych różnic, które znacząco wpływają na ich końcową formę i funkcjonalność. Zarówno domy kontenerowe, jak i domy modułowe oferują wyjątkowe zalety, które czynią je atrakcyjnymi dla osób szukających alternatywny dla tradycyjnego budownictwa, ale warto sprawdzić, czym tak naprawdę się różnią.

 

Design

Zarówno kontenery, jak i moduły to rodzaj budownictwa prefabrykowanego, czyli ich proces produkcji odbywa się poza terenem budowy. Przyjeżdżają na docelowe miejsce montażu wyposażone już w drzwi, okna, a także w instalacje: elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz grzewczą. Każdy z ich elementów jest wykonywany w bezpiecznych warunkach fabrycznych, przez zespół doświadczonych fachowców.

Domy kontenerowe są wykonane w prostszej konstrukcji – ich ściany składają się z trzech warstw: blachy, ocieplenia oraz płyty laminowanej od wewnątrz. Są mocne i trwałe, odporne na trudne warunki atmosferyczne. Z kolei domy modułowe są dodatkowo wykończone od zewnątrz deską elewacyjną (lub innym materiałem wybranym przez inwestora), a ich warstwa izolacyjna jest znacznie grubsza. Co ważne, moduły oferowane przez renomowanych producentów zapewniają współczynnik przenikania ciepła na poziomie U=0,2 W/(m²*K).

Ważną różnicą konstrukcyjną jest także sposób budowy dachu. W Behälter jest on właściwie płaski, o 1% kącie spadku, tymczasem w przypadku obiektów modułowych jest to aż 30%. Inaczej jest też opracowana izolacja tej strefy budynku. Choć w obu przypadkach materiałem ociepleniowym jest wełna mineralna w połączeniu z folią paroizolacyjną, to domki modułowe są dodatkowo wyposażone w membranę dachową.

Modulares Haus

Hütte modular max v1 | Ultramodula

 

Możliwości projektowe

Co do zasady, domki modułowe są zbudowane z dużych stalowych ram i paneli. Wszystkie elementy są wytwarzane i łączone w fabryce, a następnie transportowane na plac budowy. Takie moduły są bardziej estetyczne niż domy kontenerowe, ponieważ można je zaprojektować z różnymi wykończeniami i materiałami. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest naturalna deska elewacyjna, którą można malować na wiele kolorów, co daje projektantowi szerokie możliwości dopasowania budynku do gustu inwestora. Dodatkowym atutem jest kwestia wykończenia dachu. W przypadku Behälter jest to blacha trapezowa, natomiast dachy domków modułowych są zazwyczaj wykończone blachą na tzw. rąbek. Zarówno jeden, jak i drugi typ wykończenia pozwala na wybór koloru zgodnie ze wzornikiem RAL.

Domy kontenerowe mają swój niepowtarzalny, industrialny wygląd – często właśnie ten styl jest głównym powodem wyboru tego rozwiązania. Są również bardziej kompaktowe i zajmują mało miejsca, dzięki czemu idealnie nadają się do konstruowania mniejszych nieruchomości. Z drugiej strony domy modułowe można zaprojektować tak, aby w ​​stylu i estetyce bardziej przypominały tradycyjne budownictwo, można je też łatwiej dostosować do konkretnych potrzeb właściciela.

Ultramodula Hausstandard v2

Hütte Container Standard v2 | Ultramodula

Preis

Co do zasady, zarówno domki kontenerowe, jak i modułowe są tańszymi alternatywami dla budynków tradycyjnych. Jednak i między nimi pojawiają się znaczące różnice w cenie. Wynika to przede wszystkim ze wskazanych powyżej różnic w wykorzystanych materiałach oraz konstrukcji. Domki modułowe to z pewnością rozwiązania o lepszej estetyce i wyższym poziomie wykończenia, z kolei kontenery prezentują surowy styl industrialny, co przekłada się na niższe koszty produkcji. Ceny zarówno bewohnbare Container, jak i obiektów budownictwa modułowego są zróżnicowane i zależą od finalnie wybranej konfiguracji budynku. Jednak zawsze to rozwiązania kontenerowe będą tańsze niż domki modułowe.

 

Przeznaczenie użytkowe

Rozważając różnice pomiędzy budownictwem modułowym a kontenerowym, warto skupić się też na ich przeznaczeniu. Konstrukcje kontenerowe są częściej dedykowane budynkom tymczasowym, sezonowym czy zapleczowym, np. na budowach. Z kolei obiekty modułowe to raczej budowle, które mają być rozwiązaniem stałym: domem mieszkalnym (często rezydencją), hotelem lub budynkiem użyteczności publicznej.

 

Förderung von modularen Häusern

Do końca stycznia 2023 r obowiązuje promocja – 10% rabatu od ceny regularnej na każdy domek modułowy w naszej ofercie.

 

Domek kontenerowy czy domek modułowy – które rozwiązanie wybrać?

Trudno jednoznacznie wskazać lepszy wybór, ponieważ zależy on od potrzeb, oczekiwań i budżetu inwestora. Zarówno domy kontenerowe, jak i modułowe mają swój własny zestaw zalet, ale też i wad. Budownictwo kontenerowe z pewnością jest bardziej przystępne cenowo i ma swój unikalny industrialny wygląd, którego nie da się niczym zastąpić. Domki modułowe dają z kolei większe możliwości projektowe, pozwalają na tworzenie ciekawszych architektonicznie obiektów. Każde z tych rozwiązań jest dobre, energooszczędne, i co ważne optymalne kosztowo.

Sprawdź naszą ofertę na ganzjährige modulare Häuser:

Modulare Hütten

0 Kommentare

Senden Sie einen Kommentar

Deine Email-Adresse wird nicht veröffentlicht. erforderliche Felder sind markiert *

Neueste Einträge